a
a a
© 2017 זכויות נפגעי תאונות עבודה – אורי דלאל עורך דין - תוכן האתר אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני באמצעות עורך דין
a
a

03-9405454

התקשרו לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

9:00 - 18:00

זמינים לכל שאלה בימי א-ה

 

קרע במיניסקוס תאונת עבודה ואחוזי נכות

עורך דין תאונות עבודה - אורי דלאל עורך דין > אחוזי נכות  > קרע במיניסקוס תאונת עבודה ואחוזי נכות

קרע במיניסקוס תאונת עבודה ואחוזי נכות

ברך

נגרם לך קרע במיניסקוס כתוצאה מתאונת עבודה ? מדריך זה יסייע לך בבירור ומימוש זכויותיך מול ביטוח לאומי וגופים נוספים, כיצד לפעול כדי למקסם את זכויותיך, למי לדווח ועוד.

מה זה קרע במיניסקוס ?

קרע במיניסקוס היא אחת מפציעות הברכיים השכיחות ביותר ואחד הגורמים הנפוצים לכאב בברך. מיניסקוס היא רקמה סחוסית הפועלת כבולם זעזועים בתוך מפרק הברך והיא יכולה להיקרע בעקבות טראומה או בגלל בלאי יומיומי מצטבר. בכל ברך קיימים שני מיניסקוסים פנימי וחיצוני. למיניסקוס צורה של חצי סהר (האות (C והוא יוצר חיץ בין עצם הפמור ועצם הטיביה.

גורמים אפשריים לקרע במיניסקוס

קרע במיניסקוס יכול להיגרם עקב טראומה, כגון: חבלה סיבובית של הברך, שינוי כיוון פתאומי, מעידה תוך סיבוב ועיקום הרגל ועוד. קרע במיניסקוס יכול גם להיגרם כתוצאה מעומס מצטבר ונזק איטי כאשר לעיתים קרובות במיניסקוס שעבר תהליך ניווני מספיק עומס מינימאלי בשביל ליצור קרע במיניסקוס.

מהם הסימנים לקרע במיניסקוס ?

הסימנים העיקריים לקרע במיניסקוס הם כאבים ורגישות בברך, נפיחות, נעילות וחוסר יכולת ליישר את הברך, רעשים וחריקות. התסמינים לרוב יחמירו בעת הפעלת הברך (למשל בעמידה וכריעה) ויפחתו בעת מנוחה.

קרע במיניסקוס תאונת עבודה

במקרה שבו נגרם לעובד קרע במיניסקוס כתוצאה מתאונת עבודה ניתן לפנות לביטוח לאומי בתביעה להכיר בקרע במיניסקוס כפגיעה בעבודה.

יכולות להיות דוגמאות רבות לקרע במיניסקוס כתאונת עבודה: נפילה מסולם, תנועה לא נכונה של הברך, החלקה וסיבוב של הברך, יצירת עומס על הברך תוך כדי תנועה סיבובית למשל של דחיפת או משיכת חפצים כבדים ועוד.

גם במצבים שבהם קרע במיניסקוס לא נגרם כתוצאה מאירוע תאונתי  ייתכן וניתן להכיר בו כפגיעה בעבודה וזאת באותם מצבים שבהם הפגיעה בברך נגרמת כתוצאה מפגיעה מצטברת חוזרת ונשנית על רקע תנאי העבודה (למשל רצפים שעובדים על הברכיים וכו').

זכור: קרע במיניסקוס יכול לגרום לפגיעה תפקודית קשה עם הגבלה ניכרת על כל פעולות היומיום ופגיעה בכושר העבודה. פעמים רבות, אנשים אשר נפגעו בברך חושבים שמדובר בפגיעה חולפת ומנסים להמשיך בשגרת חייהם מבלי לייחס משקל רב מידי לפגיעה, וכך עובר זמן רב מידי עד לאבחנה של קרע במיניסקוס, ולעיתים אותו עובד אינו מדווח למעבידו כלל על הפגיעה ("למה שאטריד את המעביד בפגיעה קטנה" ? ) ואין איזכור לכך שהפגיעה ארעה בעבודה במסמכים הרפואיים. הדבר עלול לפגוע משמעותית בסיכויי התביעה של הנפגע מול ביטוח לאומי ובהתאם לפגוע ממשית בזכויותיו.

נפגעתי בברך בעבודה מה עליי לעשות ?

במידה ונפגעת בברך בעבודה ונגרם לך קרע במיניסקוס מומלץ לבצע את הפעולות הבאות :

1. דווח למעביד על התאונה והפגיעה בברך.

2. פנה לטיפול רפואי וספר לרופא כיצד ארעה הפגיעה בברך. מומלץ מאוד לוודא כי תיאור התאונה אכן נרשם על ידי הרופא וכי מצויין שמדובר בפגיעה בעבודה.

3. במידה ויש עדים לתאונה דאג לקחת את פרטיהם.

4. במידה והתאונה נגרמה עקב מפגע או מכשול דאג לתעד ולצלם אותו.

5. מומלץ להתייעץ עם עו"ד ביטוח לאומי ותאונות עבודה לצורך בירור זכויותיך מול ביטוח לאומי, מעביד או גורמים אחרים וכן מול חברות ביטוח.

קרע במיניסקוס אחוזי נכות

תקנות הביטוח הלאומי קובעות את אחוזי הנכות אותם יש לקבוע בגין קרע במיניסקוס בברך, כאשר אחוזי הנכות תלויים, בין היתר, במידה הפגיעה התפקודית בברך, במידת הפגיעה במיניסקוס, האם כתוצאה מהפגיעה במיניסקוס קיימות נעילות של הברך, האם בוצע ניתוח לכריתת המיניסקוס והאם בעקבות הניתוח עדיין קיימות הפרעות תפקודיות או שינויים ודלדול שרירים ועוד.

ס' 48 לתקנות הביטוח הלאומי הקובע אחוזי נכות בגין קרע במיניסקוס קובע כי במידה והנזק למיניסקוס הוא בצורה קלה יהיה זכאי הנפגע ל-10% נכות, במידה והנזק במיניסקוס הוא עם נעילות (Locking) הנפגע יהיה זכאי ל-20% נכות, במידה ומדובר במצב לאחר ניתוח הוצאת מיניסקוס אך ללא הפרעות תפקודיות לא יהיה זכאי הנפגע לנכות, אך במידה ומדובר במצב לאחר ניתוח לכריתת המיניסקוס וקיימים שינויים ארטרוטיים קלים ודלדול קל של שרירים יהיה זכאי הנפגע ל-10% נכות.

ניתן לראות, כי לא בכל מצב של קרע במיניסקוס נקבעים אחוזי נכות ויכול להיות שנפגע שעבר ניתוח לכריתת אחוזי נכות יקבל 0% נכות בוועדה רפואית. לכן, מומלץ להכיר היטב את תקנות הביטוח הלאומי וכן לדעת להציג את המסמכים הרפואיים הנדרשים התומכים בפגיעה והמגבלות כתוצאה מהפגיעה בכדי שניתן יהיה לקבל אחוזי נכות אשר הולמים את חומרת הפגיעה.

 פגיעות נוספות בברך אחוזי נכות

יש לציין כי מלבד אחוזי הנכות הנקבעים לקרע במיניסקוס, ישנם סעיפים נוספים בתקנות הביטוח הלאומי המתייחסים למצבים של אי יציבות של הברך, הגבלה בתנועות הברך, נזקים נוירולוגים, קרע ברצועות בברך ועוד.

כך לדוגמא במקרים של אי יציבות צדדית קשה, כלומר במקרה שהברך מתעקמת תחת כובד משקל הגוף לצד אחד קיימת זכאות ל-30% נכות. במידה והנפגע סובל מאי יציבות אחורית קדמית הזכאות תהיה ל-20% נכות.

במידה ועקב הפגיעה בברך סובל הנפגע מקשיון נוח הזכאות היא ל-30% נכות, ובמידה והנפגע סובל מקשיון לא נוח תהיה זכאי ל-50% נכות.

כמו כן, במידה והנפגע סובל מהגבלה בתנועת כיפוף הברך ייקבעו לו אחוזי נכות בהתאם לזווית כיפוף הברך. כל למשל במידה והכיפוף אפשרי מזווית של 0 מעלות ועד 90 מעלות – לא ייקבעו אחוזי נכות (0% נכות), במידה והכיפוף האפשרי הוא 0-70 מעלות ייקבעו 5% נכות, במידה והכיפוף האפשרי הוא בזוית של 0-45 מעלות ייקבעו 10% נכות, 0-30 מעלות יזכו את הנפגע ב-20% נכות ובמידה והכיפוף האפשרי הוא בזוית של 0-15 מעלות בלבד ייקבעו 30% נכות.

בנוסף, ישנם אחוזי נכות המתייחסים להגבלה ביישור הברך: כאשר יישור הברך אפשרי עד 5 מעלות (כמעט מלא) לא תהיה זכאות לאחוזי נכות (0% נכות), במידה ויישור הברך אפשרי עד 10 מעלות ייקבעו 10% נכות, כאשר יישור הברך אפשרי עד 15 מעלות ייקבעו 20% נכות, במידה ויישור הברך אפשרי עד  30 ייקבעו 40% נכות ובמידה ויישור הברך אפשרי עד 45 מעלות ייקבעו 50% נכות.

ניתן לראות כי אחוזי הנכות הנקבעים בברך עשויים להשתנות בהתאם למידת הפגיעה ותלונות הנפגע, כאשר יש לתמוך אותם גם בממצאים אובייקטיבים (כגון בדיקות הדמייה).

קרע במיניסקוס זכויות בביטוח לאומי

במידה והקרע במיניסקוס הוכר כפגיעה בעבודה, הנפגע יהיה זכאי לדמי פגיעה עבור אותה תקופה שבה נעדר מעבודתו עקב הפגיעה בהתאם לאישורים הרפואיים והתקופה המירבית הקבועה בחוק. במידה והנפגע יגיש תביעה לקביעת נכות הוא יוזמן לועדה רפואית לצורך קביעת אחוזי נכותו כתוצאה מאותה תאונת עבודה.

במידה ותיקבע נכות רפואית של עד 9% הנפגע לא יהיה זכאי לתשלום כלשהו. במידה ותיקבע לנפגע אחוזי נכות בשיעור של 10%-19% הנפגע יהיה זכאי למענק חד פעמי התלוי בגובה אחוזי הנכות ומשכורתו של הנפגע לפני התאונה. במידה ותיקבע נכות רפואית בשיעור של 20% ומעלה הנפגע יהיה זכאי לקצבה חודשית למשך כל חייו.

בנוסף, בהתקיים תנאים מסויימים ייתכן וניתן יהיה להגדיל את הנכות הרפואית מכוח תקנה 15 לתקנות הביטוח הלאומי.

ניתן לפנות לייעוץ ראשוני לצורך הערכת סיכויי התביעה ושוויה לעו"ד אורי דלאל בטל': 0544485312 או בדוא"ל: [email protected].

No Comments

Leave a Comment

Call Now Button