a
a a
© 2017 זכויות נפגעי תאונות עבודה – אורי דלאל עורך דין - תוכן האתר אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני באמצעות עורך דין
a
a

03-9405454

התקשרו לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

9:00 - 18:00

זמינים לכל שאלה בימי א-ה

CRPS אחוזי נכות

CRPS

סובלים מ CRPS (תסמונת כאב אזורי מורכב) ? בדקו מהם אחוזי הנכות המגיעים לכם ולאילו זכויות אתם עשויים להיות זכאים:

מה זה CRPS ?

CRPS היא תסמונת כאב אזורי מורכב (יש רופאים אשר עדיין מכנים תסמונת זו בשם RSD). הכאב מופיע באחת הגפיים, לרוב בחלקה המרוחק, בדרך כלל לאחר חבלה או פגיעה באותו אזור ועשוי לגרום לכאבים חזקים מאוד ופגיעה קשה בתפקוד אותו איבר ובאיכות החיים של החולה.

הכאב הוא קשה וגורם לסבל רב ולרוב אינו פרופורציונלי לעוצמת החבלה (כך לדוגמא גם לאחר חבלה קלה באותו אזור עשויים להופיע כאבים קשים מאוד). לכן, לעיתים רבות, בטרם אבחון CRPS החולים מרגישים שלא מאמינים לתלונותיהם או שחושבים שהם מגזימים בעוד שהם סובלים בצורה קשה.

נהוג לחלק את תסמונת ה- CRPS לשני  תת-סוגים:

CRPS סוג I  כאשר התסמונת מופיעה ללא עדות לפגיעה עצבית מקומית (מרבית המקרים של CRPS).

CRPS סוג II כאשר יש הוכחה שקיימת פגיעה עצבית משנית לחבלה.

לייעוץ ראשוני בדבר הזכויות המגיעות לנפגע בעבודה הסובל מ CRPS לחץ: צור קשר.

CRPS תסמינים

CRPS היא תסמונת כאב שמופיעה בגפיים ומאופיינת בכאב חריג בעוצמתו וללא פרופרציה בד"כ ביחס לפגיעה שגרמה לו. התסמינים השכיחים של CRPS הים כאבים חזקים כרוניים (מתמידים) באזור הפגוע, לרבות תחושות של "שריפה". הכאב בד"כ גובר עם תנועה של אותו אזור או בעת נגיעה באותו עזור. הכאבים מלווים בד"כ ברגישות יתר קיצונית למגע, שינויים בצבע ובטמפרטורה (חום) של האזור הפגוע, הזעת יתר באותו אזור, לעיתים מופיעים שינויים בעור, בשיער ובצורת הציפורניים, לעיתים עשויה להופיע נפיחות משמעותית או בצקת מקומית, לעיתים הכאבים הכרוניים מלווים בהפרעה מוטורית אזורית (חולשה וקושי בתנועה של אותה גפה, רעד ועוד. עדיין אין מנגנון ברור המסביר את תסמונת ה CRPS.

CRPS אבחון

האגודה הבין-לאומית לחקר הכאב קבעה קריטריונים לאבחון של תסמונת כאב אזורי מורכב:

התסמין הראשון הוא היסטוריה של פגיעה באיבר שפיתח את התסמונת (כמו מכה, נקע או שבר). עוצמת הפגיעה יכולה להיות קלה ביותר ולא קשורה לחומרת התסמונת.

התפתחות כאב באזור הפגיעה שמאפיין אותו העוצמה הגבוהה. כאב בד"כ דמוי גרב או כפפה ואינו מתפזר לאורך מסלול עצבי ברור.

עדות לנפיחות בגפה הפגועה ועדות לפגיעה בתפקוד כלי הדם, כמו חום או קור של הגפה.

שלילה של מחלות אחרות.

סימנים של שינויים ברקמות, כמו אובדן רקמות שריר, שינויים ניווניים בעור, גידול מהיר של שיער וציפורניים מחזקים את האבחנה.

CRPS טיפול

הטיפול בתסמונת זו כולל מספר שיטות וגישות: תרופות, הזרקות וחסמים עצביים, פיזיותרפיה משמעותית ותמיכה פסיכולוגית. פעמים רבות יש לערב את מחלקות השיקום המתמחות בנושא.  טיפול בכאב עצבי מתבצע במספר שלבים שנכונים עבור כל טיפול: מתחילים בטיפול שמידת הסיכון בו נמוכה, ועולים במידת הפולשניות במידת הצורך .

תסמונת הכאב האזורית המורכבת גורמת סבל רב ופגיעה קשה באיכות חייהם של מטופלים רבים. ההסתמנות הקלינית של כאב עצבי רחבה ושונה לעתים ממטופל למטופל, אשר עשוי להגיב באופן ספציפי לטיפול. אין מענה אחיד ויעיל לכל צורות הכאב, ולכן חשוב להכיר את אפשרויות הטיפול השונות. הטיפול הראשוני כולל תרופות נוגדות דיכאון או ונוגדות פרכוס, עם או ללא שילובם של תכשירים עוריים. שילובן של תרופות אופיואידיות נחשבות לקו טיפול שני. מתן תרופות תוך-ורידיות וביצוע חסימות עצב הן עיקרי השלב הבא בטיפול. במקרים סלקטיביים יותר יבוצעו השתלות אלקטרודות, התערבות כירורגית או מתן אופיואידים תוך-שדרתי. כל זאת במשולב עם טיפולים פיזיקליים ופסיכולוגיים שהם בעלי חשיבות רבה להמשך תפקוד המטופל.

CRPS ביטוח לאומי

אדם אשר נפגע בתאונת עבודה ונגרמה לו חבלה באחת מהגפיים (לדוגמא שבר ביד, מרפק, ברך, קרסול) ובהמשך החל לסבול מ-CRPS מגפה זו יכול להיות זכאי לזכויות משמעותיות מביטוח לאומי.

במידה והתאונה תוכר כתאונת עבודה (פגיעה בעבודה) יופנה הנפגע לועדה רפואית אשר תקבע את אחוזי הנכות המגיעים לנפגע עקב פגיעתו. במידה והועדה הרפואית תקבע אחוזי נכות בשיעור של בין 19-9 אחוזים יהיה זכאי הנפגע למענק חד פעמי (סכום חד פעמי) הנגזר מהכנסותיו בשלושת החודשים שקדמו לפגיעה ואחוזי הנכות שנקבעו לו. במידה ויקבעו אחוזי נכות בשיעור של 20% ומעלה יהיה זכאי הנפגע לקצבה חודשית קבועה.

כמובן שייתכן והנפגע יהיה זכאי לפיצויים או זכויות ממקורות נוספים. כך לדוגמא במידה והחבלה נגרמה כתוצאה מתאונת דרכים הוא יהיה זכאי לפיצויים בהתאם לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. במידה והחבלה נגרמה כתוצאה מרשלנות של גורם כלשהו, ייתכן ויוכל להגיש תביעת נזיקין לקבלת פיצויים בגין נזקי גוף. כמו כן במידה והנפגע היה מבוטח בפוליסת ביטוח רלוואנטית (אובדן כושר עבודה, תאונות אישיות, נכות מתאונה) ייתכן והוא יהיה זכאי לקבלת פיצויים בהתאם לפוליסה.

לכן בכל מקרה של פגיעה משמעותית מומלץ לפנות לעו"ד ביטוח לאומי ותאונות עבודה לבירור מלוא הזכויות המגיעות לנפגע.

CRPS אחוזי נכות

למרבה הצער, פעמים רבות נתקלים מטופלים המאובחנים עם CRPS בקושי רב בבואם "לקבל" את אחוזי הנכות המגיעים להם.

לא אחת, נקבעים אחוזי נכות אשר אינם משקפים כלל את מצבם הקשה הנפגעים.

אחוזי הנכות במקרים הקשים, עשויים להיות שקולים לאחוזי הנכות הנקבעים במצבים של אובדן גפה או קטיעה, ויש לבדוק כל מקרה לגופו.

רוצים להרחיב את הידע בנוגע לאחוזי נכות ולקרוא מאמרים נוספים בתחום ? לחצו: אחוזי נכות.

למשרדנו ניסיון רב בייצוג נפגעים עם CRPS בתביעות למימוש זכויותיהם מול המוסדות השונים.

הנכם מוזמנים לקרוא באתרנו אודות לקוח המשרד אשר קיבל 90% נכות בגין CRPS לאחר חתך באצבע.

כתוצאה מכך הוא מקבל קצבה חודשית בסך של כ 8,900 ש"ח מביטוח לאומי.

לייעוץ ראשוני והערכת סיכויי התביעה ניתן לפנות לעו"ד אורי דלאל בטל': 0544-485312 או בדוא"ל [email protected].

רוצים להמשיך ולקבל עדכונים קבועים בדבר זכויות נפגעי עבודה ? אתם מוזמנים לסמן "אהבתי" או "שתף" ולעקוב אחרינו בפייסבוק:

No Comments

Leave a Comment

Call Now Button דילוג לתוכן